Kijken en beleven: ervaringen en dialogen met de kunsten
Wat geeft verschillende kunstvormen hun levendigheid? Waarom ervaren we beeldende kunst, film, fotografie of musicals als mooi, uitdagend, verontrustend of zelfs afstotend? Elke kunstvorm kent een eigen esthetische kwaliteit. Maar kunst roept ook onze geheel persoonlijke ervaringen en reflecties op.
Deze cursus nodigt uit om kunstbelevenissen met elkaar te delen en te bespreken. Er komen vragen langs zoals: wat betekent een esthetische ervaring, en wat betekent het deze met anderen te delen? Welke mogelijkheden liggen voor ons in het aangaan van een dialoog met kunst, met ervaringen en reflecties van anderen, of met standpunten die ons onbekend zijn? Hoe kunnen wij uitdrukking geven aan dat wat wij in een opera, een schilderij, een film, een fotografie of een theatervoorstelling zien?
Wij gaan met deze vragen op twee manieren aan de slag:
Ten eerste worden in elke sessie één of meer kunstproducties of kunstwerken (bijvoorbeeld film en schilderkunst, theater en fotografie) besproken en bediscussieerd in een open dialoog over een specifiek thema. Dit kan een historisch thema zijn. Het kan gaan over de vraag naar troost in kunst. Of over hoe oude en nieuwe media onze esthetische ervaringen vormgeven. De docenten zullen voorstellen aandragen (bij voorbeeld een vergelijking van Mozarts opera De Toverfluit en William Kentridges gelijknamige installatie uit het jaar 2011). Suggesties en verzoeken van cursisten zijn evenwel van harte welkom, mits ze haalbaar zijn.
Ten tweede bespreken wij in elke sessie een specifiek theoretisch perspectief dat relevant is voor het onderwerp van de discussie. Deze perspectieven zijn afkomstig uit vakgebieden zoals esthetische theorie of mediastudies. Ook kritische teksten over politieke of sociale kwesties kunnen aan bod komen. De docenten presenteren de theoretische benaderingen in duidelijke, toegankelijke samenvattingen en bespreken deze met de deelnemers in een open discussie. Het materiaal wordt door de docenten beschikbaar gesteld; ideeën aangedragen door cursisten zijn welkom!
Afbeelding: Collectie Stedelijk Museum Amsterdam
Jouw docent
Kati Röttger
Kati Röttger heeft over een veelvoud aan onderwerpen met betrekking tot theater, media en cultuurfilosofie les gegeven en gepubliceerd. Haar meest recente boek is Looking Through Theatre. Phenomenologies and Intermedial Performance (transcript, 2026).
Alexander Jackob
Dr. Alexander Jackob studeerde theaterwetenschap, filmwetenschap en kunstgeschiedenis aan de Johannes Gutenberg Universität te Mainz (Duitsland). Hij publiceert over actuele en historische kunst- en mediagebeurtenissen.
Kijken en beleven: ervaringen en dialogen met de kunsten
Inschrijving geopend
Inschrijven voor deze cursus is nu mogelijk en er is nog voldoende ruimte voor nieuwe deelnemers. Je ontvangt een bericht zodra er voldoende aanmeldingen zijn om de cursus door te laten gaan.
-
263150Programmacode
-
€ 340,00Prijs
-
8 bijeenkomsten van 2 uur, 1 dag per weekTijdsduur
- dinsdag 29 september van 19:00 tot 21:00
- dinsdag 6 oktober van 19:00 tot 21:00
- dinsdag 20 oktober van 19:00 tot 21:00
- dinsdag 27 oktober van 19:00 tot 21:00
- dinsdag 3 november van 19:00 tot 21:00
- dinsdag 10 november van 19:00 tot 21:00
- dinsdag 17 november van 19:00 tot 21:00
- dinsdag 24 november van 19:00 tot 21:00
OBA Oosterdokskade
Oosterdokskade 143
1011 DL, Amsterdam
Kati Röttger
Kati Röttger heeft over een veelvoud aan onderwerpen met betrekking tot theater, media en cultuurfilosofie les gegeven en gepubliceerd. Haar meest recente boek is Looking Through Theatre. Phenomenologies and Intermedial Performance (transcript, 2026).
Alexander Jackob
Dr. Alexander Jackob studeerde theaterwetenschap, filmwetenschap en kunstgeschiedenis aan de Johannes Gutenberg Universität te Mainz (Duitsland). Hij publiceert over actuele en historische kunst- en mediagebeurtenissen.